        Cabac XLP25-BK4FT | Heat Shrink 25.4mm - 12.7mm 1.2mtr | Black
        Description:
        Features:
        • Pre-shrink diameter: 25.4mm
        • After-shrink diameter: 12.7mm
        • Recovered wall thickness: 0.87mm
        • Length: 4ft (1.2m)
        • Compliant Standards: UL224 VW1 File No. E366157, ASTM D2671
        • Continuous Operating Temp: -75 to +135 degrees Celsius
        • Shrinkage Temp: > 105 degrees Celsius
        • Longitudinal Shrinkage < 5%
        • Tensile Strength: 10.4 MPa
        • Breakdown Voltage: 25 kV/mm wall thickness
        • Elongation at Break Point: 400%
        • Water Absorption: 0.15% max
        • Voltage Rating: 600V